Фемициди који се могу спречити и деца жртава фемицида која се могу заштитити
Правосудна академија и Аутономни женски центар, уз подршку пројекта „ЕУ за тебе“, су у Београду организовали два семинара на тему „Фемициди који се могу спречити и деца жртава фемицида која се могу заштитити“.
Семинари су организовани у оквиру заједничких напора на унапређењу вештина у поступању свих представника/ца институција који се у свом раду сусрећу са проблемом партнерског и насиља у породици, и то посебно оних који учествују у раду Група за координацију и сарадњу.
Први је одржан 30. јануара 2025. године у великој судници у Прекршајном суду, а други 31. јануара 2025. године у сали Института за криминолошка и социолошка истраживања.
Семинари су били намењени судијама виших и основних судова, тужиоцима виших и основних јавних тужилаштава, припадницима Министарства унутрашњих послова и запосленима из центара за социјални рад са територије града Београда.
Теме које су обрађиване на овим семинарима су биле:
• Координисано поступање виших и основних јавним тужилаштава у случајевима које предвиђа чл.4 Закона о спречавању насиља у породици
• Изазови и могућности у поступању Група за координацију и сарадњу у случајевима вршења тежих облика кривичних дела родно заснованог насиља – групни рад
• Позиција деце чије су мајке жртве фемицида у кривичним поступцима
О овим темама говориле су:
• Горјана Мирчић Чалуковић, јавни тужилац Трећег основног јавног тужилаштва у Београду
• Вања Мацановић, адвокат у Аутономном женском центру
• Ивана Миловановић, судија Вишег суда у Нишу
• Милица Љубичић, јавни тужилац Другог основног јавног тужилаштва у Београду
Наредни семинари на ову тему су заказани за 6. фебруар 2025. године у Крагујевцу и 7. фебруар 2025. године у Нишу.