Skip to main content

Живот у кавезу без решетака – институционални одговор на феномен присилне контроле у породично-партнерским односима

Датум
Локација
Београд
Аутор
Правосудна академија

Правосудна академија је 27. новембра 2024. године уз подршку програма Уједињених нација за развој (УНДП) у оквиру пројекта „Зауставимо насиље – остваримо равноправност“ организовала стручни скуп „Живот у кавезу без решетака – институционални одговор на феномен присилне контроле у породично-партнерским односима“.


Скуп су отворили Ненад Вујић директор Правосудне академије, Фабрицио Андреуци заменик сталног представника Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Србији, Бранкица Јанковић повереница за заштиту равноправности и Сандра Перић директорка Коморе социјалне заштите.


Ненад Вујић подсетио је присутне на симболику назива скупа, указавши на значај нулте толеранције на насиље, мултисекторске сарадње, адекватног системског одговора при пружању заштите и оснаживању жртава, али и на значај измена кривичног законодавства као додатног вида подршке у борби против насиља. Истакао је важност континуираног стручног усавршавања у овој области, подсетивши учеснике на све програме стручног усавршавања Правосудне академије у области насиља у породици и родно заснованог насиља, као и на онлајн програм обуке у области насиља у породици настао уз подршку УНДП-а.


Фабрицио Андреуци упознао је учеснике са актуелним статистичким подацима у области фемицида подсетивши на значај мултисекторског приступа, едукација стручне и шире јавности и подизања свести у циљу препознавања знакова насиља и присилне контроле и рада на смањењу предрасуда.


Бранкица Јанковић такође је указала на значај образовања и континуираног стручног усавршавања у борби против предрасуда, искорењавању утицаја патријархата као система вредности, значаја вођења стратешких парница, али и  улоге и одговорности медија. Повереница за заштиту равноправности искористила је прилику и да укаже на квалитет програма обука Правосудне академије који се манифестује и кроз ефикаснији рад носилаца правосудних функција у овој области.


Сандра Перић такође је подсетила на значај борбе против предрасуда и стереотипа, континуиране едукације и сарадње свих инситуција.


Панелисти на скупу били су проф. др Анита Лаури Королија професорка при Катедри за здравствену и клиничку психологију Универзитета у Загребу, др Тања Игњатовић психолог Аутономног женског центра, др Милена Трипковић ванредни професор криминологије Универзитета у Единбургу и заменик директора Шкотског центра за истраживање криминала и правде и др Ема Форбс заменик јавног тужиоца при Краљевском тужилаштву у Шкотској. 


Теме скупа биле су: Живот у затвору без решетака – принудна контрола и шта љубав има са тим, злоупотреба деце као тактика присилне контроле и постсепарацијског насиља, искуства Шкотске у кривичном процесуирању принудне контроле: практична искуства у препознавању, доказивању и поступању у случајевима овог облика насиља.


Учесници на скупу били су судије, тужиоци који руководе групама за координацију и сарадњу, представници центара за социјални рад и полицијски службеници који раде на случајевима насиља у породици.


Онлајн обуке на тему родне равноправности и насиља у породици доступне су платформи за учење на даљину Правосудне академије lms.pars.rs 
 

Живот у кавезу без решетака – институционални одговор на феномен присилне контроле у породично-партнерским односима - Извор: Правосудна академија

О нама

Визија

Независно, непристрaсно, професионално, ефикасно и одговорно правосуђе.

Мисија

Стварање услова за развој стучности носилаца правосудних функција кроз успостављене јасне, мерљиве и објективне критеријуме за избор и напредовање и њихову обуку и усавршавање, у складу са основним вредностима и принципима на којима се заснива правосудни систем.

Циљ

Израда и спровођење програма обуке за носиоце правосудних функција и запослених у правосуђу, ради стицања нових и унапређења стечених знања, посебних способности и вештина, као допринос јачању професионалног и одговорног правосудног система.

Контакт

Comodo SSL