Život u kavezu bez rešetaka – institucionalni odgovor na fenomen prisilne kontrole u porodično-partnerskim odnosima
Pravosudna akademija je 27. novembra 2024. godine uz podršku programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u okviru projekta „Zaustavimo nasilje – ostvarimo ravnopravnost“ organizovala stručni skup „Život u kavezu bez rešetaka – institucionalni odgovor na fenomen prisilne kontrole u porodično-partnerskim odnosima“.
Skup su otvorili Nenad Vujić direktor Pravosudne akademije, Fabricio Andreuci zamenik stalnog predstavnika Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji, Brankica Janković poverenica za zaštitu ravnopravnosti i Sandra Perić direktorka Komore socijalne zaštite.
Nenad Vujić podsetio je prisutne na simboliku naziva skupa, ukazavši na značaj nulte tolerancije na nasilje, multisektorske saradnje, adekvatnog sistemskog odgovora pri pružanju zaštite i osnaživanju žrtava, ali i na značaj izmena krivičnog zakonodavstva kao dodatnog vida podrške u borbi protiv nasilja. Istakao je važnost kontinuiranog stručnog usavršavanja u ovoj oblasti, podsetivši učesnike na sve programe stručnog usavršavanja Pravosudne akademije u oblasti nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja, kao i na onlajn program obuke u oblasti nasilja u porodici nastao uz podršku UNDP-a.
Fabricio Andreuci upoznao je učesnike sa aktuelnim statističkim podacima u oblasti femicida podsetivši na značaj multisektorskog pristupa, edukacija stručne i šire javnosti i podizanja svesti u cilju prepoznavanja znakova nasilja i prisilne kontrole i rada na smanjenju predrasuda.
Brankica Janković takođe je ukazala na značaj obrazovanja i kontinuiranog stručnog usavršavanja u borbi protiv predrasuda, iskorenjavanju uticaja patrijarhata kao sistema vrednosti, značaja vođenja strateških parnica, ali i uloge i odgovornosti medija. Poverenica za zaštitu ravnopravnosti iskoristila je priliku i da ukaže na kvalitet programa obuka Pravosudne akademije koji se manifestuje i kroz efikasniji rad nosilaca pravosudnih funkcija u ovoj oblasti.
Sandra Perić takođe je podsetila na značaj borbe protiv predrasuda i stereotipa, kontinuirane edukacije i saradnje svih insitucija.
Panelisti na skupu bili su prof. dr Anita Lauri Korolija profesorka pri Katedri za zdravstvenu i kliničku psihologiju Univerziteta u Zagrebu, dr Tanja Ignjatović psiholog Autonomnog ženskog centra, dr Milena Tripković vanredni profesor kriminologije Univerziteta u Edinburgu i zamenik direktora Škotskog centra za istraživanje kriminala i pravde i dr Ema Forbs zamenik javnog tužioca pri Kraljevskom tužilaštvu u Škotskoj.
Teme skupa bile su: Život u zatvoru bez rešetaka – prinudna kontrola i šta ljubav ima sa tim, zloupotreba dece kao taktika prisilne kontrole i postseparacijskog nasilja, iskustva Škotske u krivičnom procesuiranju prinudne kontrole: praktična iskustva u prepoznavanju, dokazivanju i postupanju u slučajevima ovog oblika nasilja.
Učesnici na skupu bili su sudije, tužioci koji rukovode grupama za koordinaciju i saradnju, predstavnici centara za socijalni rad i policijski službenici koji rade na slučajevima nasilja u porodici.
Onlajn obuke na temu rodne ravnopravnosti i nasilja u porodici dostupne su platformi za učenje na daljinu Pravosudne akademije lms.pars.rs