Fabrici: Srbija ostvarila napredak u poglavljima 23 i 24, ali potrebno da uloži više napora u toj oblasti
Датум
Аутор
Blic
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici
Fabrici je tako odgovorio na pitanje da li se i zbog čega pojedine članice EU protive otvaranju poglavlja i koji su konkrentu razlozi, te objasnio da je danas više bilo reči o pojašnjavanju stavova u vezi sa različitim pitanjima.
Kaže da su se usaglasili da je ostvaren napredak u poglavljima 23 i 24, ali istovremeno su se složili da je potrebno uložiti još više napora kada je reč o tim poglavljima.
"Mi i dalje pružamo veoma jaku podršku Vladi Srbije i podstičemo je da se svoje napore usredsredi ka daljem napretku", rekao je Fabrici.
On je naveo da je u utorak održan redovni sastanak u Briselu između 24 zemalja članica i da je on bio "iza zatvorenih vrata" tako da nije o tome želeo da govori više.
Fabrici je rekao da su države članice dale različite komentare i da će taj dokument uskoro biti prezentovan Vladi Srbije koja će imati mogućnost da da svoje komentare.
Fabrici je na početku obraćanja medijima rekao da je na sastanku ambasadora EU s premijerkom Anom Brnabić konstatovano da nema alternative dijalogu Beograda i Prištine i da postoji potreba za trajnim dogovorom.
Fotografija sa današnje diskusije
Fabrici je novinarima rekao da je na sastanku priznat veliki napor koji je pružila srpska vlada i predsednik Aleksandar Vučić za postizanje dogovora.
On je rekao da je na sastanku razmatran progres u određenim oblastima, poput vladavine prava i u poglavljima 23 i 24, te da su se zemlje članice ohrabrile vladu da napiše, usvoji i implementira zakone zbog dobrobiti građana.
"Delegacija EU će nastaviti da podržava proces evropskih integracija" , rekao je Fabrici.
On je dodao da je na sastanku bilo reči i o drugim pitanjima, poput statusa nacionalnih manjina, usaglašavanja spoljne i bezbednosne politike, te migracija.
Nezavisno, nepristrasno, profesionalno, efikasno i odgovorno pravosuđe.
Misija
Stvaranje uslova za razvoj stučnosti nosilaca pravosudnih funkcija kroz uspostavljene jasne, merljive i objektivne kriterijume za izbor i napredovanje i njihovu obuku i usavršavanje, u skladu sa osnovnim vrednostima i principima na kojima se zasniva pravosudni sistem.
Cilj
Izrada i sprovođenje programa obuke za nosioce pravosudnih funkcija i zaposlenih u pravosuđu, radi sticanja novih i unapređenja stečenih znanja, posebnih sposobnosti i veština, kao doprinos jačanju profesionalnog i odgovornog pravosudnog sistema.