Pravosudna akademija na društvenim mrežama
Poslednjih meseci, Pravosudna akademija je kroz istraživanja, pažljivom analizom ponašanja, mapiranja komunikacionih tokova, zaključila da su primarne ciljne grupe evoluirale, ali i da su se pojavile nove, vredne pažnje Akademije. To je prvenstveni razlog, da se davno otvoreni nalozi na društvenim mrežama aktiviraju, i omoguće novi komunikacioni tokovi i sa postojećim, ali i sa novodefinisanim grupama, čija brojnost, navike, digitalna znanja umnogome zavređuju angažman Pravosudne akademije i na ovim platformama.
U prilog ovim tezama svakako idu i iskustva Akademije prilikom organizovanja i održavanja ispita za tužilačke i sudijske pripravnike, počev od profilisanja kandidata, ali i njihovim zahtevima za informacijama, pa i komunikacionim alatima.
U cilju podizanja efikasnosti pravosuđa, dostupnosti relevantnih informacija iz sudske prakse, mogućnost komparativne analize sa sličnim slučajevima u zemljama EU, dostupnost i razmena informacija, ali i obrazovanje i priprema pravosudnog osoblja za nastupajuće promene, spregnute sa novim tehnologijama i komunikacionim alatima, na novom sajtu Pravosudne akademije, omogućen je pristup i aplikacijama razvijenim upravo za te potrebe. Iz tog razloga, sajt Pravosudne akademije, možemo doživeti na neki način i kao svojevrsni portal domaćeg pravosuđa.
- eJURIS kao baza sudske prakse koja je relevantna sa stanovišta zaštite Ljudskih prava. Trenutno se u ovoj bazi oko 150 presuda Evropskog suda za zaštitu Ljudskoh prava protiv Srbije. Korisnici ove baze su oko 4000 ljudi (sudije, tužioci, pomoćnici, saradnici, pripravnici…). U budućnosi je planirano i lonkovanje presuda sa domaćim zakonodavstvom i sudskom praksom šte će dodatno uvećati potrebu za resursima.
- Unaksno povezivanje je aplikacija u kojoj se povezuju norme nacionalnog zakonodavstva sa normama Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava a sve to sa odgovarajućom praksom Evropskog suda za ljudska prava i pravnim konceptima koje primenjuje ovaj sud. Aplikacija je veoma zahtevna i predstavlja novinu u evropskim okvirima. U planu je razvoj dela aplikacije koji bi deo posla unakrsnog povezivanja radio automatski na principu veštačke inteligencije odnosno maschine-learning proes.
- "Učenje na daljinu" u osnovi predstavlja početak razvoja novog, paralelnog koncepta obuka i edukacija domaćeg pravosuđa, poštujući savremene trendove, a pre svega vreme pojedinca, ali i praktičnost i efikasnost potvrđenu u zemljama EU.
- Internet portal PA odnosno novi sajt koje predstavlja i front-end-cele eAKADEMIJE preko kojeg će stručna i šira javnost pristupati javno dostupnim podacima koje generišu aplicaije u sastavu eAKADEMIJE