Skip to main content

Srbija podnela izveštaj o ispunjenosti GREKO preporuka

Датум
Аутор
RTV

 


EPA (Rainer Jensen)
EPA (Rainer Jensen)


 

Pomenute preporuke se odnose na više institucija koje su trebalo da ispune određene mere.

To su: Agencija za borbu protiv korupcije, Visoki savet sudstva, Državno veće tužilaca, Narodna skupština i Ministarstvo pravde.

U Ministarstvu pravde za Tanjug kažu da su uloženi veliki napori kako bi se ispunile GREKO preporuke iz njegove nadležnosti.

U izveštajnom periodu, izrađeni su ustavni amandmani u cilju jačanja nezavisnosti i odgovornosti pravosuđa, koji, pored ostalog, predviđaju da Narodna skupština i Vlada budu izuzete iz procesa izbora sudija, tužilaca i zamenika javnih tužilaca, a što je bila jedna od preporuka.

Ministarstvo pravde je završilo rad na tekstu amandmana, koji su usaglašeni sa preporukama Venecijanske komisije, što je u sama komisija potvrdila sredinom oktobra.

Vlada Srbije prosledila je u četvrtak Narodnoj skupšitni predlog za izmenu Ustava u oblasti koja se odnosi na organizaciju sudske vlasti i položaja tužilaštva, čime je započet proces izmena najvišeg pravnog akta u Narodnoj skupštini.

U Ministarstvu podsećaju i da je usvojen je Zakon o lobiranju, dok se Nacrt zakona o sprečavanju korupcije (novi naziv za Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije), usaglašava sa preporukama GREKO eksperta, koji je u međuvremenu dao svoje mišljenje na nacrt zakona.

Ministarstvo pravde će, kako najavljuje, ponovo otvoriti javnu raspravu kada završi rad na usaglašavanju teksta nacrta zakona, posle čega će i taj nacrt dostaviti Savetu Evrope.

Među preporukama GREKO za Srbiji, je i uvođenje pravila o transparentnosti kontakata poslanika s lobistima i trećim stranama, zbog visokog rizika od nedozvoljenog uticaja(Zakon o lobiranju).

Tu je i jačanje nezavisnosti i uloge Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca, kao i promena procedura za izbor sudija, predsednika sudova i tužilaca što regulisano predloženim ustavnim amandmanima.

O nama

Vizija

Nezavisno, nepristrasno, profesionalno, efikasno i odgovorno pravosuđe.

Misija

Stvaranje uslova za razvoj stučnosti nosilaca pravosudnih funkcija kroz uspostavljene jasne, merljive i objektivne kriterijume za izbor i napredovanje i njihovu obuku i usavršavanje, u skladu sa osnovnim vrednostima i principima na kojima se zasniva pravosudni sistem.

Cilj

Izrada i sprovođenje programa obuke za nosioce pravosudnih funkcija i zaposlenih u pravosuđu, radi sticanja novih i unapređenja stečenih znanja, posebnih sposobnosti i veština, kao doprinos jačanju profesionalnog i odgovornog pravosudnog sistema.

Kontakt

Comodo SSL