Skip to main content

Učešće Pravosudne akademije na regionalnoj konferenciji „Borba protiv zločina iz mržnje i govora mržnje u digitalnoj i realnoj sferi u Jugoistočnoj Evropi – strategije i politike“

Датум
Локација
Beograd
Аутор
Pravosudna akademija

Kancelarija Misije OEBS u Srbiji organizovala je 20. i 21. novembra 2024. godine u Beogradu regionalnu konferenciju pod nazivom „Borba protiv zločina iz mržnje i govora mržnje u digitalnoj i realnoj sferi u Jugoistočnoj Evropi – strategije i politike“. 


Pozdravne reči su održali ambasador Jan Bratu šef Misije OEBS-a u Srbiji, Tomislav Žigmanov ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Brankica Janković poverenica za zaštitu ravnopravnosti i Tamara Mirović javni tužilac u Vrhovnom javnom tužilaštvu.


Javni tužilac u Odeljenju za borbu protiv govora mržnje pri Kancelariji glavnog tužioca Minhena, Šarlota Ruf, predstavila je primere iz prakse i način postupanja nemačkog tužilaštva u borbi protiv zločina iz mržnje i govora mržnje.


Marharita Zesko savetnica na programu borbe protiv zločina iz mržnje u ODIHR-u i Edo Sujoldžić pravni savetnik u Misiji OEBS-a u Bosni i Hercegovini predstavili su priručnik „Krivično gonjenje zločina iz mržnje između zločina iz mržnje i kriminalizovanog govora mržnje“.


Kroz dve panel diskusije na teme razlike u Jugoistočnoj Evropi između zločina iz mržnje i kriminalizovanog govora mržnje i krivično gonjenje zločina iz mržnje u fizičkoj i realnoj sferi u Jugoistočnoj Evropi učesnici su imali prilike da se upoznaju sa izazovima u radu i primerima dobre prakse zemalja u regionu. Panelisti su bili: Tamara Mirović javni tužilac u Vrhovnom javnom tužilaštvu Srbije, Armin Selmanović državni tužilac u Višem državnom tužilaštvu Podgorice, Nataša Petkovska pravna savetnica u Helsinškom komitetu za ljudska prava, Boris Majlat posebni tužilac za visokotehnološki kriminal, Srđan Mičić vršilac dužnosti načelnika Odeljenja za borbu protiv terorizma Federalne uprave policije Federacije Bosne i Hercegovine i Emilija Mizo Dimkov javni tužilac u Osnovnom javnom tužilaštvu u Skoplju.


Konferencija je okupila predstavnike pravosuđa, policije i nevladinih organizacija.


Predstavnici Pravosudne akademije na skupu bili su Ljuba Slijepčević rukovodilac regionalne kancelarije u Novom Sadu i Andrea Delibašić savetnik u Odeljenju za istraživanje i unapređenje obrazovanja. 

Učešće Pravosudne akademije na regionalnoj konferenciji „Borba protiv zločina iz mržnje i govora mržnje u digitalnoj i realnoj sferi u Jugoistočnoj Evropi – strategije i politike“ - Izvor: Pravosudna akademija

O nama

Vizija

Nezavisno, nepristrasno, profesionalno, efikasno i odgovorno pravosuđe.

Misija

Stvaranje uslova za razvoj stučnosti nosilaca pravosudnih funkcija kroz uspostavljene jasne, merljive i objektivne kriterijume za izbor i napredovanje i njihovu obuku i usavršavanje, u skladu sa osnovnim vrednostima i principima na kojima se zasniva pravosudni sistem.

Cilj

Izrada i sprovođenje programa obuke za nosioce pravosudnih funkcija i zaposlenih u pravosuđu, radi sticanja novih i unapređenja stečenih znanja, posebnih sposobnosti i veština, kao doprinos jačanju profesionalnog i odgovornog pravosudnog sistema.

Kontakt

Comodo SSL