Тренинг о родној равноправности и родно заснованом насиљу
Правосудна академија, у сарадњи с канцеларијом у Србији Агенције Уједињених нација за родну равноправност (UN Women), је организовала дводневну обуку „Родна равноправност и родно засновано насиље“.
Обука је одржана 16. и 17. септембра 2024. године у великој судници Прекршајног суда у Београду, а реализована је у оквиру пројекта „Сузбијање насиља над женама и девојчицама у Србији“ који спроводи UN Women.
Првобитно је било замишљено да семинару присуствују првенствено корисници/е почетне обуке Правосудне академије, али су били присутни и јавнотужилачки помоћници/е и референти/киње.
Циљ обуке је био да се подигну капацитети тужилаца/тељки и судија/ткиња када је реч о родној равноправности и родно заснованом насиљу у парничном и кривично-правном поступку. Било је речи о основним концептима родне равноправности, укључујући родне стереотипе и предрасуде, који воде у дискриминацију и насиље. У наставку се говорило о положају жена и мушкараца у судским споровима у парничној материји, како у општем парничном поступку тако и у посебном поступку за заштиту дискриминације у складу са Законом о забрани дискриминације. Поред кривичних дела родно-заснованог насиља, укључујући предиктна кривична дела, говорило се и о фемициду, као најекстремнијем облику насиља према женама, са акцентом на родну одређеност овог облика криминалитета, који представља последњи чин насиља над жртвом, јер фемициду готово увек претходи насиље.
Теме које су обрађиване су:
- Родна равноправност и родно засновано насиље у пракси Врховног (касационог) суда
- Основни концепти родне равноправности
- Родна равноправност у парничном поступку
- Јесмо ли равноправни/е – препреке и изазови
- Родно засновано насиље – предиктна кривична дела – радионица
- Фемицид.
Предавачи су били:
- Биљана Синановић
- др Косана Бекер
- Небојша Ђуричић
- Горјана Мирчић Чалуковић
- Ивана Миловановић.
До краја године је планирано одржавање још две обуке на ову тему.