Skip to main content

Србија увек спремна за регионалну сарадњу у оквиру процесуирања ратних злочина

Датум
Аутор
Министарство правде
Фотографије министарке Кубуровић са председником Механизма Теодором Мероном и садашњим тужиоцем Механизма Сержом Брамерцом.
Извор : Министарство правде
На састанку са председником Механизма Мероном, министарка Кубуровић је поново поставила питање трансфера српских осуђеника због неадекватних услова у Естонији, где служе казну затвора. Мерон је указао да је он лично сагласан да их је потребно преместити у неку другу државу и рекао да саосећа са породицама тих српских осуђеника. Такође, Мерон је поздравио позитиван став Србије у вези са оснивањем Информативног центра у Београду, који би омогућио приступ архиви Хашког трибунала. Он је указао да је у току припрема смерница на који начин државе то треба да учине, затим да се преводе судске пресуде на језик домаће државе, као и да је у току формирање архиве Трибунала. Говорећи о преосталим случајевима против Срба који се воде пред Механизмом, Мерон је рекао да ће другостепена одлука против Караџића бити донешена до краја марта 2019. године.
 

Након састанака са Теодором Мероном, министарка Кубуровић разговарала је и са тужиоцем Брамерцом о новом Извештају о сарадњи држава бивше СФРЈ са Међународним резидуалним механизмом за кривичне трибунале. Министрка правде је истакла да је Србија у протекле две године значајно унапредила капацитете Тужилаштва за ратне злочине, како би имало све неопходне услове за ефикасно процесуирање окривљених за најтежа кривична дела против човечности, без обзира на њихову националност или етничку припадност.

Брамерц је указао да је у новом Извештају истакнут недостатак регионалне сарадње у оквиру процесуирања ратних злочина пред домаћим правосудним органима - Хрватске, БиХ и Србије, затим неприхватљивост величања лица, која су правноснажно осуђена за ратне злочине, као и значај посвећености свих држава проналажењу несталих особа.

Министарка правде је истакла да се не слаже са тврдњом да не постоји регионална сарадња, да Србија редовно одговара на замолнице из БиХ и Хрватске, док таква спремност за сарадњу не постоји када је реч о српским замолницама. Она је такођа нагласила да објављени мемоари Небојше Павковића не заслужују да буду тако оштро критиковани од стране тужиоца или Механизма, посебно што је иста таква критика изостала када су у питању случајеви националног величања Насера Орића или Слободана Праљка.

О нама

Визија

Независно, непристрaсно, професионално, ефикасно и одговорно правосуђе.

Мисија

Стварање услова за развој стучности носилаца правосудних функција кроз успостављене јасне, мерљиве и објективне критеријуме за избор и напредовање и њихову обуку и усавршавање, у складу са основним вредностима и принципима на којима се заснива правосудни систем.

Циљ

Израда и спровођење програма обуке за носиоце правосудних функција и запослених у правосуђу, ради стицања нових и унапређења стечених знања, посебних способности и вештина, као допринос јачању професионалног и одговорног правосудног система.

Контакт

Comodo SSL