Skip to main content

16. и 17. септембар 2024: Трендови у високотехнолошком криминалу: електронски докази, криптовалуте и вештачка интелигенција

Датум
Локација
Београд
Аутор
Правосудна академија

У склопу Пројекта подршке Србији у постизању циљева Поглавља 24: правда, слобода и безбедност“ који финансира Европска комисија, 16. и 17. септембра 2024. године у Београду у хотелу „Мажестик“ одржана је дводневна радионица на тему: „Трендови у високотехнолошком криминалу: електронски докази, криптовалуте и вештачка интелигенција“, са специфичним циљем унапређењe вештина носилаца правосудних функција (судија и јавних тужилаца) за истраге, кривично гоњење и суђења у сложеним предметима високотехнолошког криминала заснованих на најбољим праксама и искуствима у међународним правним системима.

Теме које су обрађене биле су:
- Технологије иза савременог криминала подржаног интернетом (технологија блокчејна, технологија дистрибуиране књиге) и везе са криминалним активностима: онлајн превара, прање новца, порески криминал итд
- Прибављање електронских доказа. Добровољна сарадња са пружаоцима услуга
- Међународни инструменти за електронске доказе
- Усвајање података. Ограничења произилазе из судске праксе ECHR и CJEU
- Уклањање садржаја од добављача услуга
 - Криптовалуте и прање новца
- Вештачка интелигенција и њена повезаност са спровођењем кривичног закона (препознавање лица, дип фејк, итд.), и употреба алгоритама у кривичном правосуђу
- Практични случајеви
 
Предавачи су били:

  • Бојана Пауновић, судија Врховног суда Србије.
  • Борис Мајлат, јавни тужилац, руководилац посебног одељења Тужилаштва за високотехнолошки криминал.
  • Хосе Мануел Санчез Сискарт, виши судија Високог суда правде у Навари (Шпанија), грађанског и кривичног већа, и члан Европске судске мреже за борбу против сајбер криминала (2016-2024).
  • Алекандр Касадевал Портас, јавни тужилац, специјализован за сајбер криминал и међународну сарадњу.
  • Фернандо Фернандез Лазаро, полицијски комесар из Националне полиције, шеф одељења за развој технологије.
  • Винћенцо ди Пиаца, потпуковник италијанске Polizia di Stato – заменик начелника Оперативног центра за сајбер безбедност за Западну Сицилију.
  • Биађио Криши, мајор италијанске Guardia di Finanza – командант одсека у Специјалној јединици за технолошке преваре и заштиту приватности (Италија)

 
Модератори радионице били су госпођа Марта Пизаро Маио (експерт за правосудна и тужилачка питања на пројекту) и господин Алфредо Савиано (експерт за тешки и организовани криминал на пројекту).

Трендови у високотехнолошком криминалу: електронски докази, криптовалуте и вештачка интелигенција - Извор: Правосудна академија

О нама

Визија

Независно, непристрaсно, професионално, ефикасно и одговорно правосуђе.

Мисија

Стварање услова за развој стучности носилаца правосудних функција кроз успостављене јасне, мерљиве и објективне критеријуме за избор и напредовање и њихову обуку и усавршавање, у складу са основним вредностима и принципима на којима се заснива правосудни систем.

Циљ

Израда и спровођење програма обуке за носиоце правосудних функција и запослених у правосуђу, ради стицања нових и унапређења стечених знања, посебних способности и вештина, као допринос јачању професионалног и одговорног правосудног система.

Контакт

Comodo SSL