Oкругли сто – Tренутно стање и даљи развој праксе медијације у Србији
Галерија фотографија са округлог стола, на тему развоја праксе медијације. Извор: Правосудна академија
Учеснике oкруглог стола поздрaвио је директор Правосудне акaдемије Ненад Вујић а уводним напоменама обратила се Јелена Деретић помоћник министра за правосуђе, која је овом приликом истакла да је Министарство правде препознало значај медијације и да ће овој теми посветити посебну пажњу. Деретић је истакла и да је циљ министарства био да се окупе сви релевантни субјекти заинтересовани за ову област и да се чују досадашња искуства и предлози како би се сачинила свеобухватна и успешна стратегија за даљи развој медијације у Србији.
У уводном делу, Ивана Нинчић консултант за реформу правосудних професија је представила извештај о статистици медијације коју је припремило Министарство правде.
У име Врховног касационог суда говорила је Љубица Милутиновић која је истакла улогу судова у препознавању медијабилних предмета и њиховом усмеравању ка медијаторима. Она је посебно нагласила значај наставка едукације судија у Правосудној академији у тој области која је иначе успешно спроведена у 2017. години.
Један од иницијатора скупа, Гордана Михаиловић адвокат и дугогодишњи медијатор и председница Центра за медијацију, говорила је о практичним проблемима са којима се медијатори сусрећу у тренутном систему, о потреби да се медијатори дефинишу као правосудна професија о којој ће Министарство правде бринути и посебно истакла потребу умрежавања свих релеватних субјеката почев од Министарства правде, удружења медијатора, судова, адвокатуре, коморе извршитеља и свих других.
Судије Ивана Павловић, Милица Златковић и Небојша Ђуричић су представили своје успешне праксе- Привредног апелационог суда и Основног и Вишег суда у Нишу, као и Другог основног суда у Београду.
У веома активној дискусији на овом округлом столу могли су се чути и занимљиви предлози које су изнели представници центара за медијацију, Удружења медијатора, локалне самоуправе, адвокатуре, привредне коморе, који су између осталог нагласили да је кључ за успех оживљавања медијације умрежавање и других министарстава попут просвете, државне управе и локалне самоуправе, као и других органа као што је то на пример Савет за заштиту потрошача, коморе извршитеља и других, како би се свеобухватно приступило унапређењу медијације. На овом скупу је речено и да је нужно посебну пажњу посветити промоцији медијације у јавности и њеном приближавању грађанима.
На основу дискусије учесника донети су следећи закључци:
· Потреба да се стратешки приступи информисању странака
· Обезбеђивање коомедијације
· Разматрање оправданости прописивања претходног састанка са медијатором
· Интервенисање у другој законској и подзаконској материји
· Обезбеђивање институционализованих центара за медијацију са циљем постизања конкурентности
· Јачање инфраструктуре судова
· Континуирана обука
· Интервенисање у АВП програму
· Састанци са председнциима судова
и друго
Оцена је да је овај округли сто протекао веома успешно и да ће Министарство правде наставити са оваквим активностима у сарадњи са Правосудном академијом и свим релевантним субјектима у циљу унапређења медијације у Србији.