Okrugli sto – Trenutno stanje i dalji razvoj prakse medijacije u Srbiji
Galerija fotografija sa okruglog stola, na temu razvoja prakse medijacije. Izvor: Pravosudna akademija
Učesnike okruglog stola pozdravio je direktor Pravosudne akademije Nenad Vujić a uvodnim napomenama obratila se Jelena Deretić pomoćnik ministra za pravosuđe, koja je ovom prilikom istakla da je Ministarstvo pravde prepoznalo značaj medijacije i da će ovoj temi posvetiti posebnu pažnju. Deretić je istakla i da je cilj ministarstva bio da se okupe svi relevantni subjekti zainteresovani za ovu oblast i da se čuju dosadašnja iskustva i predlozi kako bi se sačinila sveobuhvatna i uspešna strategija za dalji razvoj medijacije u Srbiji.
U uvodnom delu, Ivana Ninčić konsultant za reformu pravosudnih profesija je predstavila izveštaj o statistici medijacije koju je pripremilo Ministarstvo pravde.
U ime Vrhovnog kasacionog suda govorila je Ljubica Milutinović koja je istakla ulogu sudova u prepoznavanju medijabilnih predmeta i njihovom usmeravanju ka medijatorima. Ona je posebno naglasila značaj nastavka edukacije sudija u Pravosudnoj akademiji u toj oblasti koja je inače uspešno sprovedena u 2017. godini.
Jedan od inicijatora skupa, Gordana Mihailović advokat i dugogodišnji medijator i predsednica Centra za medijaciju, govorila je o praktičnim problemima sa kojima se medijatori susreću u trenutnom sistemu, o potrebi da se medijatori definišu kao pravosudna profesija o kojoj će Ministarstvo pravde brinuti i posebno istakla potrebu umrežavanja svih relevatnih subjekata počev od Ministarstva pravde, udruženja medijatora, sudova, advokature, komore izvršitelja i svih drugih.
Sudije Ivana Pavlović, Milica Zlatković i Nebojša Đuričić su predstavili svoje uspešne prakse- Privrednog apelacionog suda i Osnovnog i Višeg suda u Nišu, kao i Drugog osnovnog suda u Beogradu.
U veoma aktivnoj diskusiji na ovom okruglom stolu mogli su se čuti i zanimljivi predlozi koje su izneli predstavnici centara za medijaciju, Udruženja medijatora, lokalne samouprave, advokature, privredne komore, koji su između ostalog naglasili da je ključ za uspeh oživljavanja medijacije umrežavanje i drugih ministarstava poput prosvete, državne uprave i lokalne samouprave, kao i drugih organa kao što je to na primer Savet za zaštitu potrošača, komore izvršitelja i drugih, kako bi se sveobuhvatno pristupilo unapređenju medijacije. Na ovom skupu je rečeno i da je nužno posebnu pažnju posvetiti promociji medijacije u javnosti i njenom približavanju građanima.
Na osnovu diskusije učesnika doneti su sledeći zaključci:
· Potreba da se strateški pristupi informisanju stranaka
· Obezbeđivanje koomedijacije
· Razmatranje opravdanosti propisivanja prethodnog sastanka sa medijatorom
· Intervenisanje u drugoj zakonskoj i podzakonskoj materiji
· Obezbeđivanje institucionalizovanih centara za medijaciju sa ciljem postizanja konkurentnosti
· Jačanje infrastrukture sudova
· Kontinuirana obuka
· Intervenisanje u AVP programu
· Sastanci sa predsednciima sudova
i drugo
Ocena je da je ovaj okrugli sto protekao veoma uspešno i da će Ministarstvo pravde nastaviti sa ovakvim aktivnostima u saradnji sa Pravosudnom akademijom i svim relevantnim subjektima u cilju unapređenja medijacije u Srbiji.