Održan treći okrugli sto o radnom tekstu Strategije razvoja pravosuđa za period 2019-2024. u Nišu
Direktor Pravosudne akademije i potpredsednik radne grupe za izradu Strategije Nenad Vujić je istakao da je potrebno da se u praksi udaljimo od maksime - da je „pravda spora, ali dostižna“. On je ocenio da je spora pravda negacija pravde i da je to jedan glavnih razloga zašto je veliki deo ove Strategije posvećen unapređenju efikasnosti sudskih postupaka. Vujić je dodao da to uključuje organizaciono-tehničke i zakonske izmene, kao i jačanje alternativnog rešavanja sporova, kojim se sudovi rasterećuju, kako bi se posvetili težim i složenijim pitanjima.
Vujić je Strategiju razvoja pravosuđa nazvao sveobuhvatnim dokumentom, koji počiva na principima jačanja nezavisnosti, nepristrasnosti, samostalnosti pravosuđa i podsetio da je radna grupa započela rad na izradi tog dokumenta početkom ove godine. On je ukazao da je radna grupa imala 31 člana i obuhvatala predstavnike državnih institucija iz pravosuđa, odnosno Ministarstva pravde, Visokog saveta sudstva, Državnog veća tužilaca, Vrhovnog kasacionog suda, Republičkog javnog tužilasštva, Pravosudne akademije, kao i predstavnike strukovnih udruženja i nevladinih organizacija.
Državni sekretar Ministarstva pravde Mirko Čikiriz istakao je da je u fokusu pažnje Strategije građanin Srbije, koji očekuje vladavinu prava kroz efikasno sudstvo i suđenje u razumnom roku.
Zamenik direktora Pravosudne akademije Majda Kršikapa je ukazala da je Strategija dokument koji definiše smernice za naredni petogodišnji plan, te da se njene glavne mere i ciljevi oslanjaju na stara načela iz prethodne strategije, kao i na Akcioni plan za Poglavlje 23, odnosno na - nezavisnost, nepristrasnost, odgovornost, samostalnost, stručnost, efikasnost i transparentnost pravosuđa.
Zamenik direktora projekta USAID-a „Vladavina prava“ Dragana Lukić je rekla da je Strategija dobila naziv „Strategija razvoja“, jer je Srbija ostvarila dobar napredak u poslednjih nekoliko godina, te da nisu potrebne velike reforme pravosuđa, već da se postojeći sistem analizira i bolje organizuje.
Konsultativni proces o radnom tekstu Strategije razvoja pravosuđa za period 2019-2024. godine organizuje Ministarstvo pravde uz podršku USAID-ovog projekta „Vladavina prava“. Okrugli stolovi održani su u Kragujevcu, Novom Sadu i Nišu, a naredni će biti organizovan u Beogradu.