Reč direktora
"Izazovi koji se stavljaju pred pravosuđe u procesu evropskih integracija, pre svega, neophodnost usklađivanja domaćeg zakonodavstva sa pravom EU i opšteprihvaćenim standardima, uvođenje novih instituta i njihova primena u postupanju, posebno motivišu Pravosudnu akademiju da svoj rad stalno unapređuje i u programe obuke uvodi moderne metode učenja.
Efikasno, stručno i transparentno pravosuđe prepoznati su kao osnovne vrednosti kojima kao društvo težimo. Značaj koji se na tom putu daje kvalitetu, profesionalnom pristupu i integritetu opredeljuju Pravosudnu akademiju u radu.
Pravosudna akademija doprinosi unapređenju kredibiliteta pravosudnog sistema u celini. Zajedničkim radom gradimo profesionalno, nezavisno i nepristrasno pravosuđe, koje je efikasno u postupanju i odgovorno u svom radu, a za koje se svi zalažemo."
Nenad Vujić, direktor Pravosudne akademije
Lična i radna biografija direktora Pravosudne akademije
Nenad Vujuć, rođen je 26. oktobra 1966. godine u Loznici
- Pravni fakultet završio u Beogradu, gde je položio i pravosudni ispit. Od januara 2010. godine obavlja funkciju direktora Pravosudne akademije u Beogradu.
- Od 2013. godine član, a od 29. decembra 2017. predsednik Komisije za sprovođenje Nacionalne strategije reforme pravosuđa.
- Specijalista za ljudska i manjinska prava, prava izbeglica i raseljenih lica, kao i prava sindikata.
Radno i praktično iskustvo
- U periodu od septembra 2005. do decembra 2009. godine obavljao funkciju direktora Pravosudnog centra za obuku i stručno usavršavanje.
- Od januara 2004. godine do septembra 2005. vršio funkciju koordinatora za ljudska prava u Pravosudnom centru za obuku i stručno usavšavanje. U okviru toga bio i član radne grupe za usklađivanje zakona SCG zakonima EU.
- Od decembra 2001. godine do kraja decembra 2003. obavljao dužnost pravnog savetnika i rukovodioca kancelarije Norveškog centra za izbeglice (projekat ljudskih prava), Niš.
- Od maja 2001. godine do decembra 2001. radio kao pravni savetnik i zamenik šefa kancelarije Norveškog centra za izbeglice (projekat ljudskih prava), Kraljevo.
- Od aprila 2000. godine do maja 2001. obavljao funkciju pravnog savetnika i koordinatora mobilnih legalnih timova u Norveškom izbegličkom centru (projekat ljudskih prava), Kraljevo.
- Od oktobra 1999. godine do aprila 2000. godine radio kao pravni savetnik u Fondu za humanitarno pravo. Pružao pravnu pomoć izbeglicama, raseljenim licima, kao i vodio istragu i izveštavanje o nestanku Srba i kidnapovanih ljudi. Bio zadužen i za kontrolu prava etničkih manjina.
- Godine 1997. i 1998. radio kao pravni savetnik u Jugoslovenskom pravnom odboru za ljudska prava u Beogradu.
- Pored visokog obrazovanja, radnog i praktičnog iskustva takođe je pohađao mnogobrojne stručne seminare, kurseve i obuke:
- Seminar EU konvencije o osnovnim ljudskim pravima;
- Sindikalni kursevi u organizaciji sindikata - sponzorisani od strane Američkog organizacionog sindikata, AFL/CIO;
- Seminar o izbornim sistemima koje organizuje IFES – Međunarodna fondacija za izborne sisteme)
Publikacije
Objavio veliki broj eseja, naučnih radova kao i analiza. Od kojih su neki:
- Godišnji izveštaj o izbeglicama i interno raseljenim licima u Srbiji u 2004, 2005, 2006, 2007. godini;
- Zakon o maloletnicima i praksa u Srbiji, 2012.godine;
- Analiza "Obuka sudija u Republici Srbiji na članovima 5 i 6 Evropske konvencije o ljudskim pravima" za Savet Evrope, itd.