Skip to main content

Memorandum o saradnji Vrhovnog kasacionog suda i Pravosudne akademije

Датум
Локација
Beograd
Аутор
Pravosudna akademija

Integrisanim pretragama navedenih baza, po jedinstveno definisanim ključevima, usaglašenih od strane obe institucije, sudije u Srbiji dobijaju mogućnost da veoma efikasno i efektivno unaprede rad, i to kroz značajno smanjivanje vremena pretrage baza sudskih odluka, ali i povećanju kvaliteta odluka sudova u Republici Srbiji.

 

Galerija fotografija sa svečanog potpisivanja uputstva - izvor: Pravosudna akademija

Vrhovni kasacioni sud i Pravosudna akademija će navedene aktivnosti sprovoditi samostalno i uz pomoć međunarodnih projekata namenjenih jačanju kapaciteta obe institucije u cilju što uspešnije realizacije aktivnosti predviđenih ovim Memorandumom o saradnji.

Ciljevi koji se žele postići omogućavanjem razmene podataka između dve baze podataka sudske prakse su višestruki i nadovezuju se na prethodno ostvarene rezultate tokom EU projekata ”Unapređenje efikasnosti pravosuđa” (JEP) i „Podrška pravosudnoj akademiji“ (JAP). Rezultati projekta ”Unapređenje efikasnosti pravosuđa” se odnose na definisanje unapređene liste ključnih reči i otvaranje individualnih naloga za korišćenje baze podataka sudske prakse Vrhovnog kasacionog suda, svakom sudiji u svim sudovima u Republici Srbiji.

 Sa druge strane projekat „Podrška pravosudnoj akademiji“ je u značajnoj meri doprineo formiranju baze sudske prakse odluka Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu. Omogućavanje razmene podataka između dve postojeće baze podataka, sa referencama na odluke koje se mogu povezati, između domaćeg pravosuđa i odluka suda u Strazburu, stvaraju se preduslovi za sveobuhvatan pregled i analizu sudskih odluka koje bi sudijama u Republici Srbiji, ali i široj stručnoj javnosti, dali hronološki uvid u odluke u predmetima od interesa za sudsku praksu.

Nacrt Memoranduma, možete pogledati ovde

O nama

Vizija

Nezavisno, nepristrasno, profesionalno, efikasno i odgovorno pravosuđe.

Misija

Stvaranje uslova za razvoj stučnosti nosilaca pravosudnih funkcija kroz uspostavljene jasne, merljive i objektivne kriterijume za izbor i napredovanje i njihovu obuku i usavršavanje, u skladu sa osnovnim vrednostima i principima na kojima se zasniva pravosudni sistem.

Cilj

Izrada i sprovođenje programa obuke za nosioce pravosudnih funkcija i zaposlenih u pravosuđu, radi sticanja novih i unapređenja stečenih znanja, posebnih sposobnosti i veština, kao doprinos jačanju profesionalnog i odgovornog pravosudnog sistema.

Kontakt

Comodo SSL