Zaštita i bezbednost novinara
Na osnovu Sporazuma o saradnji između Saveta Evrope i Pravosudne akademije Republike Srbije, u okviru zajedničkog projekta "Sloboda izražavanja i sloboda medija u Srbiji (JUFREX)", koji je deo zajedničkog programa Evropske unije i Saveta Evrope "Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku II (2019-2022)", organizovana je obuka na temu „Zaštita i bezbednost novinara“.
Dvodnevna obuka je održana 17. i 18. maja 2022. godine u Aranđelovcu, za sudije i zamenike javnih tužilaca iz osnovnih sudova i tužilaštava u Kragujevcu.
Ključni cilj obuke je bio doprinos povećanju svesti o položaju novinara koji su izloženi riziku i poboljšanju primene pravnog okvira Republike Srbije, naročito u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima (EKLJP) i drugim evropskim standardima koji se odnose na slobodu izražavanja.
Obuka je zasnovana na Priručniku za trenere koji je razvijen u okviru projekta JUFREX i prilagođen je nacionalnom kontekstu Srbije.
Predavači na obuci su bili:
- Aleksandra Grbović, zamenik Apelacionog javnog tužioca u Beogradu,
- Ksenija Dajanović, zamenik Višeg javnog tužioca u Novom Sadu,
- Zorana Delibašić, sudija Vrhovnog kasacionog suda.
Na obuci su bile obrađivane sledeće teme:
- Sloboda izražavanja – Osnovna načela; Razumevanje rizika za novinare i mere za njihovo izbegavanje i ublažavanje; Praćenje (evidentiranje) pretnji/opasnosti po novinare;
- Podsticanje povoljnog okruženja za novinarstvo i izbegavanje nakžnjivosti;
- Problemi sa kojima se suočavaju novinari u praksi;
- Novinari na radu: pristup mestima i događajima;
- Novinari na radu: Zaštita izvora i uzbunjivača; Pozitivne obaveze države;
- Uvod u Preporuku Komiteta ministara državama članicama Saveta Evrope CM/Rec(2016)4, o zaštiti novinarstva, bezbednost novinara i drugih medijskih aktera;
- Primena Preporuke Komiteta ministara državama članicama Saveta Evrope CM/Rec(2016)4, o zaštiti novinarstva, bezbednost novinara i drugih medijskih aktera - radionica.