Дан борбе против насиља над женама
– Прва је да Град финансира сигурне куће у престоници, где те жене могу да буду безбедне. Друга директна помоћ је што Град материјално помаже до годину дана жене које су претпреле насиље, а које немају примања – истакла је Станисављевић.
Насиље се мора нагласити, истакла је градска секретарка додавши да је то основна порука на Међународни дан борбе против насиља над женама.
– Обавеза сваког од нас је да пријави насиље у породици. Пре свега треба охрабрити жене које су жртве насиља да то пријаве, али и чланове породице и комшије да то исто учине. Подаци говоре да је само ове године убијено 28 жена у Србији – прецизирала је ресорна секретарка и подсетила да је прошле године донешен Закон о спречавању насиља у породици.
Закон о спречавању насиља у породици је омогућио да се у таквим случајевима предузимају хитне мере које омогућавају полицијском службенику да удаљи насилника из породице, као и могућност да се насилнику судски забрани прилажење жртви.
– Град је, поред психо-социјалне подршке, много тога урадио на економском оснаживању жена у сарадњи са Привредном комором Србије и Дунав осигурањем у циљу преквалификације или докфалификације за поједина занимања, као и самог запослења. Такође у припеми је и нови вид помоћи у виду социјалног становања "Кућа на пола пута", како би се обезбедио боравак тих жена после изласка из Сигурне куће – најавила је ресорна секретарка и подсетила да насиље подразумева и психичко малтретирање које је дефинисано законом.