Dan borbe protiv nasilja nad ženama
– Prva je da Grad finansira sigurne kuće u prestonici, gde te žene mogu da budu bezbedne. Druga direktna pomoć je što Grad materijalno pomaže do godinu dana žene koje su pretprele nasilje, a koje nemaju primanja – istakla je Stanisavljević.
Nasilje se mora naglasiti, istakla je gradska sekretarka dodavši da je to osnovna poruka na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
– Obaveza svakog od nas je da prijavi nasilje u porodici. Pre svega treba ohrabriti žene koje su žrtve nasilja da to prijave, ali i članove porodice i komšije da to isto učine. Podaci govore da je samo ove godine ubijeno 28 žena u Srbiji – precizirala je resorna sekretarka i podsetila da je prošle godine donešen Zakon o sprečavanju nasilja u porodici.
Zakon o sprečavanju nasilja u porodici je omogućio da se u takvim slučajevima preduzimaju hitne mere koje omogućavaju policijskom službeniku da udalji nasilnika iz porodice, kao i mogućnost da se nasilniku sudski zabrani prilaženje žrtvi.
– Grad je, pored psiho-socijalne podrške, mnogo toga uradio na ekonomskom osnaživanju žena u saradnji sa Privrednom komorom Srbije i Dunav osiguranjem u cilju prekvalifikacije ili dokfalifikacije za pojedina zanimanja, kao i samog zaposlenja. Takođe u pripemi je i novi vid pomoći u vidu socijalnog stanovanja "Kuća na pola puta", kako bi se obezbedio boravak tih žena posle izlaska iz Sigurne kuće – najavila je resorna sekretarka i podsetila da nasilje podrazumeva i psihičko maltretiranje koje je definisano zakonom.