Foto-galerija: "Međunarodna pravna pomoć u krivičnim stvarima iz perspektive zaštite ljudskih prava" - Izvor: Pravosudna akademija
U okviru Horisontal Facility programa koji zajedno sprovode EU i Savet Evrope , realizovana su tri ciklusa obuke u 2018. godini na temu „HELP kurs na daljinu – međunarodna pravna pomoć u krivičnim stvarima “.
"Sa zadovoljstvom smo, u saradnji sa SE, u Godišnji program obuke Pravosudne akademije za 2018. uvrstili ovu vrstu obuke, a sa još većim zadovoljstvom učestvovali u njenoj realizaciji. Obuka je bila namenjena polaznicima iz reda zamenika javnih tužilaca, pomoćnika i saradnika u tužilaštvima, iz osnovnih javnih tužilaštava sa područja sve četiri apelacije" - istakla je Majda Kršikapa, zamenica direktora Pravosudne akademije, koja je danas govorila u ime Akademije.
U programu je učestvovalo 53 zamenika javnih tužilaca, tužilačkih pomoćnika i saradnika i njima ćemo danas uručiti sertifikate o uspešno završenom kursu.
Postavljeni ciljevi obuke koji su podrazumevali upoznavanje učesnika sa međunarodnom pravnom pomoći u krivičnim stvarima putem HELP kursa na daljinu i predstavljanje HELP programa u oblasti ljudskih prava, predstavljanje metodologije i materijala za obuku i njihovo prilagođavanje srpskom zakonodavstvu i praksi, su postignuti.
Poslednjih nekoliko godina HELP je razvio brojne programe obuke učenja na daljinu, preko platforme za e-learning, kroz samostalni i mentorisani pristup. Cilj ovakve metodologije nije samo usvajanje novih znanja, već ohrabrivanje korisnika da kroz sistem samostalnog učenja, u vreme kada to korisniku najviše odgovara, uz pomoć računara i interneta, istražuje, samostalno uči i primenjuje u praksi domaćeg zakonodavstva praksu u oblasti ljudskih prava koja je u skladu sa praksom ESLJP .
Platforma za elekronsko učenje označava mesto gde se mogu pronaći brojni interaktivni kursevi sa obiljem nastavnog materijala, na različitim jezicima, koje su razvili međunarodni stručnjaci u oblasti ljudskih prava, koji sadrže nastavne module za pojedinačne teme unutar neke oblasti.
Pravosudna akademija prepoznala je značaj inovativnih edukativnih alata, kao što je HELP online platforma, te ćemo i dalje nastaviti sa upoznavanjem naših polaznika sa HELP metodologijom i sprovoditi sistem edukacije.
Pravosudna akademija će nastojati, da u saradnji sa HELP programom u oblasti međunardone pravne pomoći u krivičnim stavrima, u okviru svog sistema za učenje na daljinu, uspostavi tutorisani sistem e-učenja, koji postoji u okviru HELP platforme, a odnosi se na uključivanje rada sa mentorom u obrazovni proces koji se sprovodi preko onlajn platforme.
Ovaj proces je specifičan u tome što svaki polaznik uči u saradnji da domaćim stručnjacima u oblasti ljudskih prava, na unapređenom nivou koji podrazumeva rad sa mentorom na primerima iz prakse i zahteva intenzivnu saradnju između korisnika obuke i mentora. Cilj ovakvog sistema jeste pre svega intenzivan rad na unapređenju znanja korisnika, ali i uspostavljanje mreže stručnjaka u oblasti ljudskih prava u nacionanim okvirima.
Takođe, uz podršku SE, Pravosudna akademija je razmišljala da za polaznike početne obuke, HELP programe uvrsti kao obavezne programe obuke, npr. u oblasti diskriminacije ili sprečavanje nasilja nad ženama, kao i još dva programa po izboru polaznika.